Rekordní štafetový pokus ve 24 hodinovém plavání pod vodou

Rekordní štafetový pokus ve 24 hodinovém plavání pod vodou

Krytý bazén Sareza v Ostravě Přívoze (známý jako Čapkárna) byl o víkendu 29. – 30. března 2008 dějištěm 24 hodinové bitvy ostravských freediverů s časem a především s vlastní vůlí.

Tak jako před třemi týdny na dvanáctihodinové generálce, i tentokrát se na start postavila čtyři družstva po čtyřech členech ostravského Freediving teamu, aby si předávala štafetu nepřetržitě celých 24 hodin. Plavalo se opět po padesátimetrových intervalech s cílem uplavat nejméně 100 kilometrů - tentokrát už pod dohledem komisaře agentury Dobrý den, který měl rekord zapsat do České knihy rekordů a potvrdit jej i pro zápis do Guinessovy knihy rekordů!

Plakát 100000/24

Dvanáctihodinová generálka proběhla tak hladce, že většina týmu byla přesvědčena, že všechno půjde samo - omyl! Jak se ukázalo, delší pauzy mezi jednotlivými úseky, které plavala vždy jedna skupina, nebyly takovou výhodou, jak jsme se domnívali. Na generálce jsme odpočívali vždy jen hodinu, plavalo se ve dvou drahách a za dvanáct hodin byl konec - plavalo se tedy jen ve dne. Čtyřiadvacítka prověřila spíše psychickou odolnost týmu, tříhodinové pauzy unavovaly takřka stejně jako plavání a navíc tělo s přibývajícími kilometry stále více „tuhlo”. Největší krize se u většiny plavců dostavila v noci, každá skupina musela po celém dni (start byl v devět hodin ráno) zaplavat ještě dva hodinové noční úseky a jeden brzy ráno. A vstát po necelých dvou hodinách lehkého spánku a znovu skočit do vody, to už chtělo opravdu velké odhodlání. Do cíle ale dorazili všichni, přesto, že skoro každý měl na nohou puchýře a odřeniny (v případě některých opravdu nehezké), nikdo to nevzdal, za což všichni zaslouží obdiv, prokázali jsme, že jsme opravdový tým, který drží pohromadě a i o to tady šlo!

Alena Zabloudilová přidává další metry k našemu cíliA výsledek? Samozřejmě skvělý, dokonce nad očekávání! Za čtyřiadvacet hodin se nikdo nevynořil předčasně, což byla první podmínka úspěšného pokusu o vytvoření světového rekordu. Co se týče uplavaných kilometrů, ukázalo se, že se nikdo nešetřil, stokilometrovou hranici jsme pokořili hned o několik hodin dříve, než vypršel limit a tak se do České i do Guinessovy knihy zapíše číslo 121 496,3 metrů - to je náš NOVÝ OSTRAVSKÝ SVĚTOVÝ REKORD!!!

Rekord zaznamenala celá řada médií, před i po pokusu o něm informovala Česká televize (v pořadu Dobré ráno a Branky, body, vteřiny), dále televize Prima a hned několik deníků, už po generálce o něm padla zmínka na DeeperBlue, takže můžeme být spokojeni, jedním z cílů celé akce totiž bylo i zviditelnění našeho krásného sportu před širokou veřejností a to se myslím také povedlo.

Freedivingu zdar!

Napsali o našem rekordu

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace