Přínos freedivingu pro přístrojové potápění

Freediving – volné potápění. Jde o druh potápění, při kterém se rozvíjí a využívá aquatický potenciál jedince, to je schopnost organismu se přizpůsobit vodnímu prostředí.

Potápěčské láhve se vzduchem Přístrojové potápění se vyvinulo z nádechového potápění, v důsledku potřeb člověka zůstat ve vodním prostředí déle, aby mohl více zefektivnit svůj pobyt pod vodou. Proto vyvinul různé primitivní pomůcky a přístroje, které neustále zdokonaloval dle možností vědy a techniky, až dospěl k velmi dokonalým dýchacím zařízením, které dokáží potápěči pod vodou dodávat to nejdůležitější médium pro život – vzduch.

Přístroje, přístroje a zase přístroje. Každý stroj má tendenci se opotřebovat, každý stroj se dříve či později porouchá a je pouze na člověku, aby tuto poruchu včas odhalil, a aby preventivně udělal všelijaká opatření ke zvýšení spolehlivosti přístroje, na kterém závisí jeho život.

Jsme schopni zvládat krizové situace pod vodou?

Z běžné potápěčské praxe víme, že se nácviku zdolávání krizových situací věnuje malé procento potápěčů a zvláště začínající sportovní potápěči tomuto nácviku věnují velmi málo času ze svého pobytu pod vodou. A tady si položme pár otázek. Jsme schopni v krizové situaci udržet své emoce, svou nastupující paniku, svůj nepřekonatelný strach z nedostatku vzduchu pod kontrolou? Víme jak dlouho vydržíme po nádechu případně po výdechu pod vodou? Víme jakou vzdálenost jsme schopni uplavat pod vodou v takovém stavu? Známe svůj optimální čas, při kterém jsme schopni racionálně a v klidu přemýšlet a odstraňovat vzniklé problémy bez možnosti se nadechnout?

Tak jako se věnujeme údržbě a zdokonalování svého dýchacího přístroje, tak se můžeme věnovat i odstraňování své přehnané závislosti na vzduchu, oddalování nepříjemných impulzů k nádechu a hlavně naučit organizmus racionálně využívat zásoby kyslíku. A k tomuto účelu nám poslouží freediving.

V čem nám kurz freedivingu pomůže?

Během své dlouholeté potápěčské praxe jsem zažil několik krizových situací, kdy bylo potřeba pomoci potápěči. Avšak teprve po absolvování kurzu freedivingu mám daleko více důvěry ve vodní prostředí a znám své možnosti setrvání pod vodou v bezdeší nejen v klidu, ale i při aktivním plavání. V neposlední řadě jsem naučil svůj organismus vyrovnat se s pocitem „prázdných plic“ (pro případ nedostatku vzduchu a propadu do větší hloubky). Kurz freedivingu mě naučil optimalizovat pohyb pod vodou vzhledem k hloubce a množství vzduchu v plicích, naučil mě pocitu komfortu i bez vzduchu a především bezpečnému potápění. Kurz je určen nejen rekreačnímu nádechovému potápění, kde se dozvíte o fyziologických procesech, které probíhají v těle potápěče během ponoru na nádech a jak tyto procesy ovlivňovat, zdokonalíte se v pohybu pod vodu, v celkové délce strávené pod vodou na jeden nádech, ale také bezpečnostním zásadám při nádechovém potápění a jak pomoci freediverovi v nesnázích. Také je určen pro výkonností freedivery, kteří se chtějí intenzivně zabývat tímto sportem. Naučí se jak trénovat jednotlivé disciplíny, pravidlům závodního freedivingu a to všechno za přítomnosti nejlepších freediverů v ČR.

Vychovej si svého buddyho

Záchrana buddyho Takzvaný buddy systém (potápění ve dvojicích) je životně důležitý, protože je vždy po ruce druhý potápěč, který pomůže v nesnázích a se kterým se bezpečně dopravíme na hladinu. Při trénování jak v bazénu, tak na otevřené vodě je důsledně dodržován buddy systém (freediver je vždy sledován a zabezpečován druhým potápěčem). Freediving je týmovou záležitostí. Vynikající výkon jednotlivého freedivera je vždy podpořen jiným kolegou, který nemusí mít vynikající sportovní výkony, ale jeho znalosti z problematiky freedivingu ať z hlediska zajištění jeho bezpečnosti, nebo z hlediska týlového zabezpečení značně přispívají k úspěšnému výkonu freedivera. Proto je také velmi důležité vychovat si 100% buddyho.

Každý, kdo se chce věnovat freedivingu, může zažívat neopakovatelnou atmosféru na soutěžích jako freediver nebo jako buddy. Freediver sám je zpravidla odsouzen k neúspěchu, protože většinou více jak 50 % jeho úspěchu patří právě buddymu.

Správné, ucelené a ty nejdůležitější informace získáte pouze od zkušených freediverů, kteří dosahují nejen dlouhodobě vynikajících úspěchů na mezinárodních závodech, ale kteří také mají patřičná oprávnění k výuce potápění.

Augusta Petr

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace